Ilupõõsas

Harilik parukapuu 'Royal Purple'

Cotinus coggygria ‘Royal Purple’ 

Õis: ühe- ja kahesugulised, väikesed, rohekas-kollased, suurtes kuni 20 cm pikkustes tipmistes pööristes, millest arenevad peale õitsemist suured, graatsilise välimusega roosat värvi viljaraod. Eemalt paistab, nagu oleks kogu põõsas kaetud koheva vahuga. Meie suves jääb parukapuu “parukas” tavaliselt nigelaks. Viljad parukakujulises viljas palju väikeseid 3…5 mm pikkuseid pruune seemneid. 

Õitsemise aeg: juuni

Võrsed, lehed: kevadel ja suvel lehestik intensiivselt tumepunane, metalliläikega, vahel võib ovaalseid lehti ümbritseda ka punane äär. Sügisel muutub põõsa lehestik kollaseks ja oranžiks.

Dekoratiivsus: nii lehestik terve hooaeg ja alates juunist õisikud

Taime kasvuomadused: aeglase kasvukiirusega, taime kõrgus 1,5 – 1,9 m, laius 1,4 – 1,5 m, kompaktne ning ümara kasvukujuga.

Nõuded kasvukohale: kasvukoha suhtes pole valiv, eelistab aluselist mulda, päikesepaistelist kasvukohta, parasniisket pinnast, head drenaazi kukna ei talu seisvat vett, talub ideaalselt linnatingimusi ja kuivust. Istutada põhja ja ida poolt varjatud kasvukohta.

Talve- ja haiguskindlus: parukapuu pungad pakatavad varakult, mõnel kevadel kahjustavad neid maikuu keskpaiku öökülmad. Siiski taastub põõsas kiiresti ja isegi õitseb. Noori istikuid on soovitatav talveks katta, hiljem saab põõsake juba ise hakkama. Tasub meeles pidada, et parukapuud lehtivad kevadel väga hilja, seepärast ei tasu muretseda, et taim on talvega ära külmunud. Võrsed kannatavad vahel seenhaiguste läbi. 

Väetamine

Märkused: meil parukapuu seemne valmimist oodata ei tasu, paljundada saab haljaspistikutega. Need tuleb lõigata juuni algul ja juurutada lavas – selleks kulub umbes kuu. Kui noored taimed esimese talve üle elavad, siis võib arvata, et neist saab asja.

Põõsaalune sügisel korralikult multšida ja põõsas enne talve kergelt katta.

harilik parukapuu 'Royal Purple'

20 €

Scroll to Top