Viinapuu sort
Harilik viinapuu 'Somerset Seedless'
Vitis vinifera ‘Somerset Seedless’
KASVUHOONESSE VÕI LÕUNASEINA ÄÄRDE SOBIV SORT
Põhjamaiste aedade jaoks kõige vastupidavam seemneteta viinamari.
Valmimise- ja korjamise aeg: varajase valmimisajaga, august-septembri algus (kasvuhoones kohati juba juulis). Marjad püsivad kaua põõsal hilis-sügiseni
Viinapuu õisikut ja vilikonda ei ole botaaniliselt korrektne nimetada ‘kobaraks’. ‘Kobar’ tähistab lihtsa ehitusega õisikut ja vilikonda, nagu see on näiteks sõstardel. Viinapuudel on enamsti liitõisik ja -vilikond, mida botaanikud nimetavad pööriseks. Kasutatakse ka sõna tari sõna vilikond kasutamise asemel (‘Viinamarjaraamat’ 2012, autor Jaan Kivistik)
Vili: roosad kuni helepunased, väga väikeste kõluseemnetega (seemneteta), keskmisest väiksem mari 2g, väga hea, mahlane, tugeva õhukese kestaga ja eriti magusa maitsega. Tari kaalub keskmiselt 100g. Augusti lõpus on viinamarjad roosakat värvi ja õrna maitsega, tumepunaseks muutudes ja kuni septembri keskpaigani muutub maitse veel magusamaks.
Saagikus: väga hea. Suuremad marjad kasvavad kui võrsele jätta kaks tarja ja ülejäänud eemaldada.
Säilivus, kasutamine:
Kasvuomadused: tolmleb oma õietolmuga. Õitseb vara. Kasvatatakse küteta kasvuhoones, on seal täiesti talvekindel . Kuid sobib ka sooja lõunaseina äärde, kus vajaks kerget katet (B ja C suvesoojuse tsoonis).
Lehed peaaegu hõlmadeta, lehtede allkülg on viltjas.
Võrsed puituvad hästi. Kasvab paremini liivasemal ja hapumal mullal. Lubjarikaste muldade suhtes tundlik, ei omasta kõiki toitaineid ja saak jääb väiksemaks.
Täispäikeseline kasvukoht. Põhjamaiste aedade jaoks kõige vastupidavam seemneteta viinamari.
Sortide valimisel võtke arvesse Eesti suvesoojuse andmeid ja sortide kirjelduses kasvukoha soovitusi, kas sort sobib avamaale lõunakallakule/lõunaseina äärde või kütteta kilekasvuhoonesse
Talve- ja haiguskindlus: talvitub hästi, -25°C, kohati ka kuni -34°C. Talveks võib kergelt katta, kui paljud kliendid ütlevad, et talvitub ilusti ka katmatult. Vastupidav seenhaigustele, esineb tahmkatet. Jahedal kevadel on esinenud võrsetel kolletumist.
Kevadised öökülmad võivad kahjustada juba arenenud pungi. Kevadise külma kaitseks katta kattelooriga.
Hooldus: kevadel mitte lõigata, siis on viinapuudel tugev mahlajooks. Väga hea ülevaate viinapuude istutamisest, hooldusest ja katmisest saab Roogoja talu kodulehelt.
Väikestes vilikondades või selle tipuosas jäävad marjad kahvatuks nin pole nii maitsvad. Soovitav on kehvemad õisikud enne õitsemist eemaldada.