Suvipirnisort
Aed-pirnipuu 'Vilma'

Pyrus communis ‘Vilma’.
SUVISORT
Valmimise- ja korjamise aeg: üks kõige varasem suvepirn. Esimesed pirnid saab kätte juuli lõpus, põhiosa saagist valmib augusti alguses.
Vili: keskmise suurusega (soodsates tingimustes kuni 150 g) ja klassikalise pirnija kujuga. Vilja põhivärvus on kuldkollane, päikese poolsel küljel värvub ilusaks erepunakasroosaks. Koor on tugev ja suhteliselt paks, mis kaitseb vilju hästi. Viljaliha on väga mahlane, sulav ja magus, meeldiva aromaatse maitsega – kvaliteet on igal aastal suurepärane. Viljaliha ei sisalda kivisrakke (rabedaid tükikesi).
Saagikus: saagikas. Noored puud hakkavad üsna vara vilja kandma ning annavad saaki igal aastal. Liiga paljude viljade puhul tasub vilju vähendada, et soodustada suuremate viljade moodustumist.
Säilivus, kasutamine: pirnid korjatakse tehnilise küpsuse staadiumis ja lastakse toas 2–3 päeva pehmeneda. Säilivus on lühike: nagu enamik suvepirne, ei säili ka ‘Vilma’ viljad kaua. Jahedas hoidlas (+12 °C) kuni umbes kaks nädalat. Seetõttu on need eeskätt mõeldud koheseks tarbimiseks lauaviljana. Ülevalminud viljad muutuvad kiiresti pehmeks, mistõttu ei tohi neid lasta puul täielikult valmida, vastasel juhul riknevad kiirelt). Sobib hästi koduaia magustoidu-pirniks; vajadusel saab vilju töödelda (mahlaks, kompottiks), kuid parimad on need värskelt süües.
Puu kasvuomadused: keskmine kasvutugevusega umbes 3–5 m kõrgune. Võra on ümara kujuga ja ilusa korrapärase vormiga. Moodustab hõreda võra, mida on lihtne kujundada lõikusega.
Nõuded kasvukohale: pirnipuu tahab valgusküllast kasvukohta ning parasniiske viljakat mulda. Kasvukoht peaks olema kaitstud ka külmade põhjatuulte eest. Pirnid on hea põuakindlusega ning tundlikud liigniiskuse suhtes. Eriti kahjulikult mõjub neile seisev vesi. Põhjavee kõrge seis ei sobi samuti pirnipuule. Pinnase happesuse suhtes pirnipuu väga nõudlik ei ole, kuid eelistab pigem nõrgalt happelist või neutraalset pinnast. Pirnipuule ei sobi ka väga rasked savimullad, kus juurtel võib tekkida hapnikupuudus.
Talve- ja haiguskindlus: hea talvekindlus. Karmi pakasega võib siiski noorte puude tüvekaitse osutuda vajalikuks. Haiguskindlus on samuti üsna hea – sort on mõõduka vastupidavusega pirnipuu-kärntõvele ja viljamädanikele
Parimad tolmuandjad: sordi õitsemisaeg on kesk-varajane (mai kuus). Headeks tolmuandjateks on ‘Pepi’, ‘Suvenīrs’, ‘Mliivska Rannja’ jt samal ajal õitsevad pirnisordid.
Hooldus: loe lisaks ‘Viljapuude pritsimine ja hooldamine’. Tänu väga suurele saagikusele võivad oksad viljade raskuse all kaarduda allapoole, mistõttu on vajalik kujunduslõikus ja vajadusel toestamine rasketel saagiaastatel. Esimestel aastatel kujunda tugev haruline võra, eemaldades liiga tihedalt kasvavad ja ristuvad oksad. ‘Vilma’ moodustab loomuldasa ümara ja üsna hõreda võra, seega liigne lõikamine pole vajalik – piisab valguse ligipääsu tagamisest võra sisemusse ja kuivanud-vigastatud okste äralõikamisest.
Istutamine: pirnipuid võiks istutada varakevadel. Pirnipuu pookekoht peaks jääma mullapinnaga tasa. Augu põhja sobib panna PK-väetist, komposti või kõdusõnnikut ning seejärel sama palju mulda. Peale istutamist tuleks kindlasti kasta. Tüve ümber võiks kujundada kastmisnõo, sest istutusaastal tuleks puukest kindlasti veel korduvalt kasta.