Aed-ploomisort
Aed-ploomipuu 'Moynt Royal'

Prunus domestica ‘Moynt Royal’
Valmimise- ja korjamise aeg: hilise valmimisajaga, hinnatakse maitsvate viljade ja usaldusväärse saagikuse tõttu. Valmivad tavaliselt septembri teises pooles, tihti kuu lõpu poole. Viljad valmivad üsna üheaegselt kobarates või väiksemate rühmadena okstel. Küpsed ploomid püsivad küllalt hästi oksa küljes, kuid üleküpsedes võivad hakata maha pudenema
Vili: keskmise suurusega, ümara kujuga, kaaludes umbes 30–40 g. Koor on küpsena tumesinine kuni violetjaslilla, kaetud iseloomuliku paksu hallika vahakirmega, mis annab viljadele tuhksinise välimuse. Viljaliha on seest rohekaskollane kuni merevaigukollane, väga mahlane ja peene tekstuuriga. Maitse on magus, vähese hapukusega – seda kirjeldatakse rikkaliku ja aromaatsena. Kivi on viljalihast lahti (lahtine luuseeme), mis tähendab, et kivi eraldub küpses viljas hõlpsalt.
Saagikus: äärmiselt saagikas. Saak on üldjuhul korrapärane ja ühtlane. Sort on tuntud selle poolest, et viljub usaldusväärselt.
Säilivus, kasutamine: Värsked viljad säilivad jahedas paar nädalat, kuid parim on neid tarbida või töötlema asuda peatselt pärast korjamist, et nautida maksimaalset maitset ja vitamiine. Sobib hea maitseomadustega dessertviljana nautimiseks ning piisava hapususega hoidiste valmistamiseks. Sobib ka mooside, želeede, kompottide ning mahlade valmistamiseks. Vilju võib edukalt konserveerida ja sügavkülmutada – viljaliha säilitab oma maitseomadused ka töötlemisel. Kõrge suhkrusisalduse tõttu on see sort hinnatud ka kuivamisel ploomide (kuivatatud ploomide ehk mustade ploomide) valmistamiseks – suhkrurikas viljaliha võimaldab vilju kuivatada nii, et need ei kääriks kivi ümbert.
Puu kasvuomadused: keskmise kasvutugevusega ning moodustab üsna laiuva ja avatud võraga võra. Täiskasvanud puu kõrgus ja laius ulatuvad keskmiselt umbes 4–6 meetrini, sõltuvalt kasvutingimustest ja pookealusest. Võra on loomult ümar või lehvikja kujuga, võimaldades head valguse ligipääsu kogu puule.
Talve- ja haiguskindlus: hiline õitsemine vähendab öökülmast põhjustatud õiekahjustuste riski. Haiguskindlus hea. Väga talvekindel – ta talub tugevat pakast ning on kohanenud ka lumerohkete ja külmade talvedega, mistõttu esineb külmakahjustusi harva.
Parimad tolmuandjad: iseviljuv (isetolmlev). Samas on täheldatud, et risttolmlemine teise samal ajal õitseva ploomipuuga võib saagikust veelgi suurendada. Seetõttu on hea, kui läheduses kasvab mõni teine aed-ploomipuu sort, näiteks ‘Victoria’, ‘Stanley’, ‘Ave’ vms, mis õitseb samal ajal. ‘Mount Royal’i õitsemine on pigem hiline, mis tähendab, et õied puhkevad veidi hiljem kui varasematel sortidel.
Hooldus: loe lisaks ‘Viljapuude pritsimine ja hooldamine’
Lõikamine ja väetamine: lõika ploomipuud igal aastal juuli lõpus/augusti alguses alates järgmisest aastast pärast istutamist – võid lõigata ka siis kui viljad on küljes, parandab ploomide värvumist ja maitseomadusi. Lõika viimase aasta juurdekasvu vähemalt poole võrra tagasi, tagades sellega, et puu jõuab järgmiseks aastaks kasvatada uued õiepungad. Hoia puud hõreda ja madalana. Talub tugevat tagasilõikust ning harvendamist. Ploomipuude lupjamine lubiväetisega kas sügisel või kevadel on kogu saagikuse aluseks.
Sulle võivad meeldida ka need aed-ploomipuu sordid ...
- Aed-ploomipuu 'Adelyn'
- Aed-ploomipuu 'Ance'
- Aed-ploomipuu 'Ave'
- Aed-ploomipuu 'Edinburgh'
- Aed-ploomipuu 'Emma Leppermann'
- Aed-ploomipuu 'Jubileum'
- Aed-ploomipuu 'Kihelkonna'
- Aed-ploomipuu 'Liisu'
- Aed-ploomipuu 'Liivi Kollane Munaploom'
- Aed-ploomipuu 'Märjamaa'
- Aed-ploomipuu 'Onega'
- Aed-ploomipuu 'Oullinsi Renklood'
- Aed-ploomipuu 'Polli varane'
- Aed-ploomipuu 'Renklod Haritonovoi'
- Aed-ploomipuu 'Suhkruploom'
- Aed-ploomipuu 'Tartu Punane'
- Aed-ploomipuu 'Victoria'
- Aed-ploomipuu 'Vilmitar'