Aed-ploomisort

Aed-ploomipuu 'Sonora'

Aed-ploomipuu 'Sonora'

Prunus domestica ‘Sonora’

Valmimise- ja korjamise aeg: hiline, korjamisküps tavaliselt augusti lõpus kuni septembri alguses. Eesti oludes hakkavad esimesed viljad valmima juba augusti lõpus, ülejäänud jätkavad valmimist järgneva paari nädala jooksul. Valmimine võib olla hajus – kõik viljad ei pruugi korraga küpseda, mistõttu toimub saagikoristus mitmes järgus. Küpsed ploomid on pehmed ja magusad ning neid tasub puult korjata kohe, kui viljaliha annab kergelt sõrme all järele ja viljad on omandanud täidlase lilla värvi. Liiga vara korjates jääb maitse hapukam, liiga küpsena võivad viljad puu otsas praguneda.

Vili: suured, keskmine mass umbes 45–60 g​. Kuju on ovaalne kuni kergelt elliptiline. Koor on kaunilt violetjas-punane, kaetud heleda vahaja kirmega. Viljaliha on küpsena kollakasroheline, tihke konsistentsiga ja mõõdukalt mahlane​. Maitselt on viljad väga magusad ja aromaatsed, degusteerijate hinnangul suurepärase maitsega ploomid​. Luuseeme eraldub kergesti viljalihast – nn lahtise luuga ploom, mis teeb viljade kasutamise mugavaks​.

Saagikus: väga suure saagikusega ja kvaliteetsete viljadega. Puu hakkab tavaliselt üsna varakult (tihti 3–4 aasta vanuselt) vilja kandma ning see on ka regulaarne kandja – ei ole kaldu vaheaastatele, vaid annab igal aastal saaki. Saagid on väga suured: täies kandeeas puu annab keskmiselt umbes 20–30 kg vilju, soodsatel aastatel võib ühe puu saak ulatuda isegi kuni 70 kg kanti.

Säilivus, kasutamine: pärast korjamist säilivad viljad jahedas mõned päevad, kuid parem on need kiirelt tarvitada või töödelda, sest Sonora ploomide suhkrurikas viljaliha meeldib ka herilastele ning üleküpsena võivad viljad plekkidele tekkida mädanikutäpid. Viljade suured mõõtmed ja magus maitse võimaldavad neid hästi värskelt tarbida – Sonora on hinnatud lauaploom. Mahlaka ja magusa viljalihaga ploomid sobivad ka hoidistamiseks: neist saab valmistada kompotti, keeta moosi või mahlaks pressida. Tänu kergesti eralduvale kivile on Sonora viljad populaarsed konserveerimiseks. Vajadusel taluvad ploomid lühiajaliselt ka säilitamist – jahedas hoides püsivad mõned päevad kuni nädala, kuid kõige parem on neid tarbida värskelt vahetult pärast koristamist või töötleda need peagi hoidisteks. 

Puu kasvuomadused: madala kuni keskmise kasvutugevusega. Puu võra on laiuv ja oksad kipuvad viljade raskuse all kaarduma rippuvaks. Noores eas kasvavad oksad esmalt ülespoole, kuid muutuvad saagi all longusolevaks, andes puule laiuva, lopsaka kujuga võra. Võra on suhteliselt tihe ning puu kasv aeglane, mistõttu on seda lihtne kujundada soovitud moel​. Liigne viljakus võib mõnikord nõuda viljade harvendamist suve jooksul, et vältida okste murdumist ja tagada ploomide ühtlane suurus.

Talve- ja haiguskindlus: talvekindlus on Sonoral väga hea. Aretatud vastu pidama ka karmi külmaga talvedes, ka –30 °C lähedal. Külmakahjustusi esineb harva isegi karmimatel talvedel. Samuti on Sonoral hea haiguskindlus – seni ei ole täheldatud sellele sordile omaseid tõsiseid haigusprobleeme​.

Parimad tolmuandjad: isetolmleja, st et puu annab saaki ka üksikuna, ilma teise ploomita lähikonnas. Siiski on risttolmlemine teiste samal ajal õitsevate ploomipuudega soovitav, kuna suurendab viljade arvu ja saagi üldhulka​. Teine ploomipuu läheduses (nt mõni varasem või keskvarajane sort) tagab maksimaalse tolmlemise. ‘Sonora’ ise toodab kvaliteetset õietolmu ning võib olla heaks tolmuandjaks ka teistele varavõitu õitsevatele ploomisortidele.

Hooldus: loe lisaks ‘Viljapuude pritsimine ja hooldamine’

Lõikamine ja väetamine: vajab regulaarselt hoolduslõikust. Sort annab rohkesti vilju ning oksad võivad muutuda liiga tihedaks ja rippuda raskelt – seetõttu on soovitav igal aastal võra veidi harvendada ja noorendada. 

Lõika ploomipuud igal aastal juuli lõpus/augusti alguses alates järgmisest aastast pärast istutamist  – võid lõigata ka siis kui viljad on küljes, parandab ploomide värvumist ja maitseomadusi. Lõika viimase aasta juurdekasvu vähemalt poole võrra tagasi, tagades sellega, et puu jõuab järgmiseks aastaks kasvatada uued õiepungad. Hoia puud hõreda ja madalana. Talub tugevat tagasilõikust ning harvendamist. Ploomipuude lupjamine lubiväetisega kas sügisel või kevadel on kogu saagikuse aluseks.

Sulle võivad meeldida ka need aed-ploomipuu sordid ...

Scroll to Top