Aedmaasika sort

Aedmaasikas 'Limalexia'

Aedmaasikas 'Korona'

Fragaria x ananassa ‘Limalexia’

KESKVALMIV SORT

Saagikoristuse aeg on sarnane ‘Sonata’ sordiga. Saagi põhiosa valmib juuni lõpus – juuli alguses, kuid korjeaeg kestab ühtlaselt pikalt. Näiteks ‘Limalexia’ koristusperiood pikeneb veidi, sest kobarates jätkub uute marjade valmimist ka hooaja teises pooles.

Vili: silmapaistvalt suured, ühtlase kujuga ja ilusad. Vilja kuju on tavaliselt korrapäraselt kooniline või lai-kooniline, ilma tugeva kaelaosata. Kobarate esimeste marjade kroonlehed võivad mõnikord koristamisel jääda tupplehtede külge. Kinnitumine on tugev – valminud viljad ei pudene kergesti, samas on need ilma liigse jõuta korjatavad.

Viljad on värvuselt helepunased kuni keskmiselt punased, tugeva läikega koorega. Küpsemisel saavutavad nad värvi küllalt varakult ja ühtlaselt – viljad ei jää tipust roheliseks. Viljaliha on heledapunasel toonil, tihe ja suhteliselt tugev, kuid samas mahlane. Marjad ei kaldu lõhenema ka paduvihmaga, olles vihmakindlad – sordi viljad peavad hästi vastu nii vihmahoogudele kui ka niiskusele, ei vesistu ega hallita kiiresti märgades oludes. Viljade suurus püsib kogu saagi jooksul ühtlaselt suur, esimeste ja viimaste marjade mõõt on üllatavalt sarnane​. Väga hea maitsega – magusad ja aromaatsed, tasakaalus maheda happesusega. Maitse püsib kvaliteetne kogu saagiperioodi vältel.

Saagikus: väga kõrge saagikusega. Tänu heale säilivusele võib marju korjata ka kergelt valmimata staadiumis, et need transporti paremini taluksid – marjad järelvalmivad hästi ja säilitavad kvaliteedi.

Kasutamine: sobib kasvatamiseks nii avamaal, kõrgetel peenardel, kasvuhoones kui ka katteloori all või kiletunnelis​. Hea transporditaluvusega.

Kasutamiseks eeskätt värskelt tarbimiseks lauamarjana või magustoitudes. Kõrge suhkrusisaldus ja tugev värv annavad hea maitsega hoidiseid. Kuna viljaliha on üsna tihe, säilitavad marjad moosis paremini kuju ja ei kee seega pudruks.

Taime kasvuomadused: tugeva kasvuga, püstise ja hõredavõitu puhmikuga. Lehed moodustavad jõulise lehestiku. Õievarred on tugevad ja piisava pikkusega, kandes ohtralt suuri õisi. Õied asetsevad pigem lehtede alla ja on seetõttu öökülma eest paremini kaitstud​. 

Ühel õisikul moodustub arvukalt õisi – õieraod ja viljad on kobaras hajusalt ja avanevad järk-järgult ning viljad valmivad ka mitmes järgus, vältides üheaegset üleküllust. Tänu sellele säilitab sort vilja suure mõõdu kogu saagiperioodi vältel. 

Puhmik annab keskmisel määral võsundeid. Tugev juurestik ja elujõuline kasv tagavad parema taime kasvustressi taluvuse ja taim kogeb vähem põuastressi. Sort on näidanud väga head kuumataluvust – isegi kuumadel suvedel (üle +30 °C) säilib marjade kvaliteet ja suurus tavapärasest paremini​.

Talve- ja haiguskindlus: väga hea haiguskindlusega, väga hea vastupidavusega erinevatele mullas levivatele haigustele. Tugev juurestik ja elujõuline kasv aitavad tal paremini vastu seista pinnases leiduvatele patogeenidele, vastupidavam jahukastele. Talvekindlus hea, taimed talvituvad hästi lumega talve korral. Karmidel lumeta talvedel on siiski soovitatav katta maasikapeenrad katteloori või kuiva õlgkihiga, et kaitsta taimi äärmise külma eest, seda kindlasti justutamisjärgsel aastal. Vastupidavus stressitingimustele (temperatuurikõikumised, niiskusrežiimi muutused) on hea. Ka niisked suved ja jahedamad perioodid suve lõpus ei mõjuta taime oluliselt.

Nõuded kasvukohale: ideaalne muld on viljakas, huumuserikas, piisava õhutuse ja hea vee läbilaskvusega. Optimaalne pH on vahemikus 5,5-6,2.
Enne istutamist tuleb muld hoolikalt puhastada umbrohtudest, eriti võilillest ja orasheinast. Huumusekoguse suurendamine, sõnnik ja kompost parandavad märkimisväärselt mulla kvaliteeti

Hooldus: maasikad tuleb istutada nii, et lehtede alust pinda ei kaetaks uute võrsetega. Maasikad hakkavad valmima hiliskevadest ja marju tuleb korjata iga päev, kuna need, mis jäävad taimele, kalduvad mädanema. Suvel, kui taimele kasvavad võsud, tuleb need lehtede alt eemaldada.

Hilissügisel multšige taimi külma eest kaitsmiseks põhuga.

Järgmise aasta kevadel tuleb maasikaid väetada mitmekomponendilise väetisega, eelistatavalt vedelväetisega.

Sulle võivad meeldida ka need maasika sordid ...

Scroll to Top