Söödava kuslapuu sort

Sinine e. söödav kuslapuu 'Aurora'

Sinine e. söödav kuslapuu 'Aurora'

Lonicera caerulea ‘Aurora’

Valmimise- ja korjamise aeg: juuni. Küpsemisel marjad ei varise ning on mugavalt korjatavad – sobilik nii käsitsi kui ka masinkorjeks.

Vili: kõige varajasemad marjad, mis valmivad vahetult enne maasikaid või nendega samaaegselt. ‘Aurora’ marjad on vahakirmega sinised, üsna pikliku ja veidi ebamäärase kujuga, meeldiva magusa maitsega, vähese happesusega – seetõttu maitseb võrreldes teiste kuslapuu sortidega magusamalt. Viljad on väga C-vitamiinirikkad. 

Saagikus: saagikas

Kasvuomadused: põõsas on tiheda ja kompaktse võraga, üsna püstise kasvuga ja kasvab 1.5-2m (pigem 1.8m) kõrguseks, istanduse rajamisel sobib marjade masinkorjeks.

Nõuded kasukohale: eelistab päikesepaistelisi, avaraid kasvukohti. Talub ka kerget varju, kuid viljad võivad siis jääda väiksemaks. Väga tuulepealsed kasvukohad ei ole sobilikud. Söödav kuslapuu on vähenõudlik kultuur. Ta ei talu seisvat vett ega liigniiskust, kasvab hästi nii kuivematel muldadel kui ka raskemas pinnases. Kuivematel muldadel vajavad noored taimed kastmist. Ideaalne on viljakas, parasniiske, hea drenaaziga muld. Sobivaim mulla pH on 5,5-6,5

Talve- ja haiguskindlus: külmakindel ja vastupidav haigustele. Aegajalt võib teda kimbutada hahkhallitus või lehetäid.

Parimad tolmuandjad: Soovitav kasvatada koos ‘Honey Bee’ sordiga, kuna nende õitsemine ja marjade küpsemine on ideaalse omavahelise sobivusega risttolmnemise soodustamiseks.

Hooldus: noored põõsad ei vaja suuri hoolduslõikusi, alles peale 6 a. kasvamist võib hakata üksikuid vanemaid oksi eemaldama. Kuslapuude sortides ja kasvatamisest loe lisaks Eesti Maaülikooli Polli aiandusuuringute keskuse poolt 2018. aastal välja antud raamatust ‘Väike kuslapuuraamat’  

Sulle võivad meeldida ka need kuslapuu sordid ...

Scroll to Top