Haralise ploomipuu
hübriidsort

Haralise ploomipuu hübriid 'Sejanets Fibinga'

Prunus cerasifera sün. Prunus divaricata ‘Sejanets Fibinga’, kasutatakse ka nimetust kultuuralõtša

Valmimise- ja korjamise aeg: augusti alguses

Vili:  suureviljaline sort (20-40 g), viljad on ümmargused ja tumedad bordoopunased. Viljaliha on kollane, mahlane, luu ei eraldu viljalihast. Maitse on magushapu

Saagikus: kandeikka jõuab kolmandal või neljandal aastal, tolmedajate olemasolul ja väga saagikas

Säilivus: kasutamine: väga hea töötlemiseks ja hoidiste valmistamiseks, värskena

Puu kasvuomadused: madalakasvuline, keskmise tihedusega võraga, saab hakkama ilusti ka kehvemas mullas

Talve- ja haiguskindlus: hea

Parimad tolmuandjad: oma õietolmuga ei vilju. Tolmuandjaiks sobivad samaaegselt õitsevad haralise ploomipuu e. alõtsa vormid ja sordid, näiteks ‘Skoroplodnaja’, sammasja kasvukujuga ‘Kolonnovidnaja’

Hooldus: ploomivaablasi nii vara, kui ta õitseb veel massiliselt ei lenda, aga tasub siiski tema tõrjumisega tegeleda 

Ploomivaablase valmik on väike, natuke kärbest meenutav putukas, kes lendab ploomipuude ümbruses veidi enne ploomiõite avanemist. Muneb igasse õide ühe muna, millest siis üsna pea koorub “ussike” ehk siis röövik, kes alustab siis viljaalgmes hävitustööd. vaablase kahjustuse korral pudisevad väikesed viljahakatised maha (kusjuures selleks ajaks kui viljad maha kukuvad on pahategija ise viljast juba ammu lahkunud ja talvitub mullas). 

Tõrje: sügisel ja ka kevadel puudealuse maa läbikaevamine, kui teil seal muru ei kasva. Sellega hävitatakse vähemalt osa mullas olevaid röövikuid.

Pritsimistõrjet tehakse kevadel 2 korda.

  1. Esimene kord nädal enne õitsemist (õienupud on juba kenasti näha ehk siis õienupud on eraldunud) kas Fastac 50, Mavrik 2F või Decis 2,5 EC.
  2. Teine kord kohe peale õisemist, kuid kindlasti enne viimaste õiekroonlehtede varisemist.

See tähendab seda, et varaõitsevad sordid tuleb ajaliselt varem pritsida kui hiljem õitsevad sordid.

Võimalus on kasutada ka looduslikke vahendeid- näiteks Neko (sobib nii köögiviljadel kui ka viljapuudel). Neko puhul pritsitakse nädal enne õitsemist 2 korda ja sama palju kordi ka õisemise lõpuperioodil. Pritsimisega peamine eesmärk on putukale pihta saada, lisaks tehakse puu kahjurile ebameeldivaks objektiks.

Loe lisaks ‘Viljapuude pritsimine ja hooldamine’

Lõikamine ja väetamine: lõika ploomipuud igal aastal juuli lõpus/augusti alguses alates järgmisest aastast pärast istutamist  – võid lõigata ka siis kui viljad on küljes, parandab ploomide värvumist ja maitseomadusi. Lõika viimase aasta juurdekasvu vähemalt poole võrra tagasi, tagades sellega, et puu jõuab järgmiseks aastaks kasvatada uued õiepungad. Hoia puud hõreda ja madalana. Talub tugevat tagasilõikust ning harvendamist. Ploomipuude lupjamine lubiväetisega kas sügisel või kevadel on kogu saagikuse aluseks. 

har.ploom.hürbriid 'Sejanets Fibinga'

29 - 30 €

Sulle võivad meeldida veel need ploomisordid ...

Scroll to Top